Kvôli včelám: Kupujte bio kozmetiku bez pesticídov

Kvôli včelám: Kupujte bio kozmetiku bez pesticídov

Celosvetovo registrujeme enormnú mortalitu včiel. Svet bez včiel však predstavuje hrozbu pre naše zásobovanie potravinami.

Icon

Celosvetový úhyn včiel ohrozuje nielen naše zásobovanie potravinami, ale má negatívny vplyv aj na mnohé ďalšie oblasti nášho každodenného života. 75 % celosvetových potravinárskych plodín závisí od opeľovania, najmä od včiel. Avšak aj na liečebné účely používame viac ako 50 000 druhov rastlín opeľovaných včelami. Okrem toho sme si už včelstvá vzali za vzor v mnohých iných oblastiach, napríklad v logistických procesoch, počítačových programoch či na sociálnych sieťach.

Medzi dôvody úhynu medonosných a divých včiel patria:

1. Ubúdajúci biotop
Príležitosti na uhniezdenie divých včiel sú čoraz zriedkavejšie, pretože povrchy sú uzavreté a mŕtve drevo, ktoré včelám ponúka dôležité prirodzené hniezdisko, sa často odstraňuje. Okolo 300 z 560 divých druhov včiel v Nemecku je preto už na červenom zozname ohrozených druhov.

2. Nedostatok potravy
Monokultúry v poľnohospodárstve znižujú zásoby potravy pre včely. Na jednej strane preto, že iné druhy nemajú v monokultúrach šancu. Na druhej strane masívne používanie pesticídov zabíja aj burinu a poľné kvety, ktoré rastú na okrajoch polí. Vysoko šľachtené kvety, ako sú ruže alebo muškáty, bohužiaľ obsahujú málo alebo žiadny nektár a peľ, a preto sa nimi včely nemôžu živiť.

3. Toxické pesticídy
Používanie pesticídov v poľnohospodárstve masívne narastá. Hlavne v monokultúrach. Pesticídy ničia nielen škodcov, ale bohužiaľ aj včely. Narúšajú totiž orientáciu drobného hmyzu a oslabujú jeho imunitný systém.

Riešenie: ekologické poľnohospodárstvo

Certifikované ekologické farmy nepoužívajú toxické pesticídy. To je jeden z dôvodov, prečo pre naše produkty používame iba 100 % organické certifikované suroviny. Na jednej strane podporujeme biodiverzitu a na druhej strane sa vyhýbame rezíduám pesticídov v našich produktoch. Pretože si ich určite nechcete nanášať na pleť.
To robí radosť včelám, ale aj Vašej pokožke!

Okrem toho sme osadili včelstvá v záhrade areálu našej firmy a ponúkame im životný priestor.

Na zastavenie masívneho úhynu včiel na celom svete je potrebné úplné prehodnotenie priemyslu a poľnohospodárstva, ale aj politické opatrenia!

Tu je 5 tipov, ako chrániť včely vo Vašom blízkom okolí:

  1. Nakupujte potraviny, kozmetiku a iné produkty výlučne v bio kvalite. Pretože ekologické poľnohospodárstvo nepoužíva pesticídy a k pôde a životnému prostrediu sa správa šetrnejšie.
  2. Zasaďte si kvety do záhrady alebo na balkón a vytvorte si tak malé včelie raje , kde sa budú cítiť príjemne. Nemusí to byť vždy najkrajší a najväčší kvet, včely majú rady jednoduché odrody. Napríklad jahody prospejú včelám aj vám! ;)
  3. Ak máte záhradu: Pri kosení trávnika vždy nechajte pás buriny a poľných kvetov , aby bolo pre včely dostatok potravy. Včely milujú púpavy, sedmokrásky, či zádušník!
  4. Hmyzie hotely ponúkajú divokým včelám miesto na hniezdenie. Deti tiež milujú pozorovanie hmyzu a zároveň sa veľa učia o jeho správaní. Mnohým to tiež berie strach zo včiel a učí ich, že bodavý hmyz nie je zlý a ako sa v jeho prítomnosti správne správať.
  5. Vo veľmi horúcich dňoch položte von misku s vodou – nezabudnite však pridať konáre, kamene alebo lístie, aby sa včely neutopili.

20. máj je Svetovým dňom včiel: povedzte o ňom svojim priateľom a pomôžte spoločne chrániť včely!

Odporúčame