6 príčin pupienkov a čiernych bodiek a ako sa ich zbaviť

6 príčin pupienkov a čiernych bodiek a ako sa ich zbaviť

Máte už dosť pupienkov, čiernych bodiek a podobne? Pochopiteľné! Ale otázka znie: Čo naozaj pomáha? Zistite to v tomto článku!

Icon

Príčiny nečistôt na pokožke sú rôzne a zvyčajne rôznorodé. Samotná správna kozmetika môže bohužiaľ bojovať len s príznakmi a pomáhať regulovať pleť zvonku. Koreň problému však zvyčajne leží hlbšie. Na zbavenie sa nečistôt na pleti je preto potrebný komplexný prístup.

Začnime teda od začiatku:

Čo vyvoláva nečistoty na pleti?

V priebehu puberty sa naše hormóny zbláznia a spôsobujú pupienky, často aj akné. Keď je hormonálna rovnováha narušená, mazové žľazy produkujú viac oleja. Póry sa upchávajú. To vedie k vzniku čiernych bodiek a pri ich zapálení k nevzhľadným pupienkom.

Ale čo sa stane, keď konečne prekonáme pubertu a čierne bodky a/alebo pupienky stále nezmizli?

Mnoho žien trpí dočasne pred menštruáciou nečistou pleťou. Dôvodom číslo jeden pre škvrnitú pleť po puberte zostávajú hormonálne výkyvy, ale existuje viac faktorov, ktoré spúšťajú alebo podporujú škvrnitú pleť. Medzi ne patria:

  1. Genetické predispozície (áno, bohužiaľ) a vek
  2. Vplyvy životného prostredia
  3. Fajčenie (takže rýchlo prestaňte!)
  4. Užívanie liekov alebo napr. aj ich vysadenie
  5. Nedostatočná alebo prehnaná starostlivosť o pleť
  6. Zlá strava a gastrointestinálne problémy (zvyčajne s tým súvisia)

Nanešťastie, pri 1. sa toho nedá veľa urobiť okrem toho, že sa pokúsite odstrániť všetky ostatné príčiny a dúfať v zlepšenie. Väčšinou sa tak škvrny aspoň zmiernia. Je tiež možné, že vaša pleť sa od 30. roku života náhle zblázni a nečistôt pribudne. Čo s tým môžete urobiť, sa dozviete tu.

2. Faktory životného prostredia, ako sú znečisťujúce látky v ovzduší, vode, potravinách alebo kozmetike, ktoré nanášame na pokožku, zaťažujú naše telo a to sa ich snaží zbaviť prostredníctvom pokožky. Niektoré faktory môžeme ovplyvniť, iné nie. Pupienky môže spôsobiť aj nosenie chrániča úst a nosa. Vitaj v klube - nie si jediný, komu sa z masky robia pupienky. Dôkladné čistenie tváre každý deň je kľúčové. Ráno a večer používajte Čistiaci a detoxikačný olej, ktorý odstráni nečistoty, upokojí a vyživí pleť výťažkom z nechtíka lekárskeho.

3. Fajčenie - pokiaľ fajčíte - je faktor, ktorý môžete pomerne rýchlo odstrániť, ak len chcete. Ušetrí Vám zdravotné riziká, peniaze, pupienky a predčasné známky starnutia.

4. Ak musíte pravidelne užívať lieky a myslíte si, že Vaše kožné problémy sú spôsobené nimi, poraďte sa o tom so svojím lekárom. V opačnom prípade sa snažte užívať lieky len v nevyhnutných prípadoch. Keď prestanete užívať napr. antikoncepciu, musíte jednoducho prekonať hormonálne výkyvy. Možno Vám detoxikácia a správna kozmetika, ako napr. sada starostlivosti o pleť pre nečistú a zmiešanú pleť, pomôže tento proces urýchliť.

5. Možno používate príliš agresívne prípravky na starostlivosť o pleť. Najmä proti pupienkom existuje veľa kozmetických prípravkov, ktoré pleti skôr škodia, než aby jej pomáhali. Najhoršie na nesprávnej alebo nadmernej starostlivosti je, že ničí prirodzenú lipidovú vrstvu. Baktérie tak môžu oveľa ľahšie napadnúť vašu pokožku a pupienky sa rozrastajú. Preto odporúčame pleťové oleje, pretože pomáhajú obnoviť lipidovú vrstvu a chránia pokožku pred vplyvmi prostredia. Áno, pleťové oleje pomáhajú aj pri mastnej a zmiešanej pleti, najmä Beauty olej na mastnú a zmiešanú pleť je na to špeciálne určený.

6. Pokiaľ ide o výživu, existuje pomerne jednoduchý zázračný recept na krásnu pleť! Vzdajte sa na 2 - 3 týždne kravského mlieka, bieleho cukru a čo najväčšieho množstva výrobkov z bielej múky. V mnohých prípadoch sa pleť v okamihu zlepší. Prostredníctvom stravy však môžete pre svoju pleť urobiť oveľa viac. Keďže táto téma je trochu zložitejšia, venujeme jej samostatný článok.

Odporúčame