Prečo živočíšne mlieko škodí pokožke

Prečo živočíšne mlieko škodí pokožke

Existuje veľa dôvodov, prečo nepiť kravské mlieko. Jedným z nich je, že mlieko môže spôsobiť nečistú pokožku a pupienky. Tu sa dozviete prečo.

Icon

Existuje veľa dôvodov, prečo nepiť kravské mlieko. Jedným z nich je, že mlieko môže spôsobiť nečistú pokožku a pupienky. Tu sa dozviete prečo.

Živočíšne mlieko, kedysi vychvaľované ako elixír krásy a zdravé jedlo, je dnes pre mnohých ľudí absolútne no-go. Ruky preč od mlieka by ste mali dať aj pri problémoch s pleťou. Teraz to potvrdili viaceré vedecké štúdie.

Takto mlieko ovplyvňuje vašu hormonálnu rovnováhu

Hormóny hrajú zásadnú úlohu pri vzniku akné. Môžu zvýšiť produkciu buniek aj kožného mazu. To vedie k príliš veľkému množstvu odumretých kožných buniek, ktoré upchávajú mazové žľazy a príliš veľkému množstvu mazu, ktorý nemôže odtekať. Výsledok: čierne bodky a v prípade osídlenia baktériami P. acnes aj zapálené pupienky. V tejto súvislosti sú obzvlášť dôležité androgény – mužské pohlavné hormóny – inzulín, inzulínu podobný rastový faktor IGF-1 a DHT. A práve tie mlieko negatívne ovplyvňuje.

Aby ste sa vyhli pupienkom, mali by ste vždy dbať na to, aby ste jedli potraviny s nízkym glykemickým indexom, pretože tie umožňujú len pomalé a mierne zvyšovanie hladiny cukru v krvi, takže telo musí uvoľňovať len malé množstvá inzulínu.

Mliečne výrobky však vo veľkej miere patria medzi potraviny, ktoré spôsobujú prudký nárast hladiny inzulínu. A čím viac inzulínu sa produkuje, tým viac DHT – dihydrotestosterónu – máte aj v tele. Ide o produkt rozkladu mužského pohlavného hormónu testosterónu, ktorý stimuluje rast mazových žliaz, takže je väčšia pravdepodobnosť, že sa upchajú a vytvoria sa čierne bodky a pupienky.

Mlieko ovplyvňuje aj inzulínu podobný rastový faktor IGF-1. Už tri porcie mlieka denne počas 12 týždňov vedú k 10-percentnému zvýšeniu hladín IGF-1 u dospelých, zistila štúdia. Okrem toho mlieko tiež znižuje hladinu proteínov viažucich IGF-1, čo vedie k zlepšeniu biologickej dostupnosti IGF-1, čo ďalej zvyšuje jeho účinky.

Intolerancia na laktózu a nečistá pleť spolu súvisia

Laktózová intolerancia a alergia na mlieko môžu tiež podporovať nečistú pokožku a pupienky. Na jednej strane môžu spúšťať imunitné reakcie, ktoré následne môžu viesť k akné, a na druhej strane môžu spôsobiť črevné problémy, ktoré taktiež môžu akné podporovať.

Čo môžete urobiť

  1. Vylúčte zo stravy výrobky z kravského mlieka.
  2. Nahraďte živočíšne mlieko rastlinnými alternatívami, ako je ovsené, sójové, mandľové alebo ryžové mlieko. Nezvyšujú hladinu inzulínu ani IGF-1, a preto sú pre Vašu pokožku absolútne neškodné. Niektoré z nich však obsahujú pomerne veľké množstvo cukru, čo môže mať negatívny vplyv aj na Vašu pokožku. Preto by ste mali vždy venovať veľkú pozornosť obsahu cukru v jednotlivých výrobkoch.

Odporúčame