Prečo sa vyhýbame palmovému oleju? Z lásky k životnému prostrediu!

Prečo sa vyhýbame palmovému oleju? Z lásky k životnému prostrediu!

Palmový olej, najlacnejší rastlinný olej na trhu, sa skrýva v mnohých produktoch - no u nás nie! Prečo u nás palmový olej rozhodne neprichádza do úvahy?

Icon

Palmový olej, najlacnejší rastlinný olej na trhu, sa skrýva v mnohých produktoch - no u nás nie! Prečo u nás palmový olej rozhodne neprichádza do úvahy?

Žiadny iný olej sa nevyrába v takom množstve ako palmový olej. V rokoch 2019/20 sa celosvetovo vyrobilo 72,86 milióna ton. Táto suma sa od roku 2002/03 zdvojnásobila. A ako zdvojnásobíte sumu? Celkom jednoducho: zdvojnásobením pestovateľskej plochy. Palme olejnej sa skvele darí v tropických krajinách, kde je dostupná lacná pracovná sila a ľudské práva a ochrana životného prostredia sú nízkou prioritou. Zaberanie pôdy, detská práca a otrocké pracovné podmienky nie sú na veľkých plantážach nezvyčajné. Amnesty International obviňuje výrobcov kozmetiky z porušovania ľudských práv na plantážach, z ktorých suroviny získavajú známe spoločnosti ako Nestlé, Proctor & Gamble či Unilever. Amnesty odsúdila dennú mzdu 1,41 eura, priamy kontakt s jedovatými herbicídmi a spoluprácu detí vo veku 8-14 rokov, z ktorých niektoré museli vykonávať veľmi nebezpečnú prácu.

Hard facts

  • V rokoch 2019/20 sa na celom svete vyprodukovalo 72,86 milióna ton palmového oleja - to je dvakrát viac ako v roku 2002/03.
  • Samotná Indonézia a Malajzia produkujú 3/4 celosvetovej produkcie palmového oleja.
  • Indonézia už obetovala polovicu svojho dažďového pralesa plantážam palmového oleja.
  • Palmový olej sa predáva ako lacná alternatíva k fosílnym palivám.
  • 90 % celosvetovo vyprodukovaného palmového oleja je určených pre európsky trh (kvôli financovaniu Agardiesel)

Zelená ropa? Vôbec nie!

Riešením však nie je ani propagácia bionafty, pretože jeden hektár dažďového pralesa uchováva 300 ton uhlíka a jeden hektár plantáže palmového oleja iba 40 ton. Ochrana dažďového pralesa by preto bola lepším spôsobom ochrany klímy.

V kozmetike je palmový olej skutočne len lacným plnidlom. Nemá žiadne špeciálne vlastnosti starostlivosti o pokožku. A tiež v potravinách je palmový olej len jedným zo spôsobov, ako maximalizovať cenové rozpätie. Existuje mnoho zdravších alternatív.

Čítajte teda zloženie výrobkov, snažte sa vyhýbať palmovému oleju a jedzte častejšie (alebo ešte lepšie vždy) rastlinnú stravu. Pre naše životné prostredie a klímu!

Odporúčame

-10% Poukážka pre Vás!

Obrázok na pozadí newslettera

− Newsletter −

Oh hey!

Sme Pure Skin Food a chceme, aby Vaša pokožka žiarila. Prihláste sa na odber nášho newslettera a získajte
10 % na Vašu ďalšiu objednávku!

Prihlásením sa na odber newslettera súhlasíte s tým, že Vaše údaje môžeme spracúvať v súlade s našimi zásadami ochrany osobných údajov.